Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?


Kredi Kartı İptali İçin Ne Yapmalı?

Kredi kartı bankalar tarafından müşterilerini verilen aslında büyük bir hizmet. Özellikle yanın da para taşımayı sevmeyen, para bulundurmayı sevmeyen insanlar için çok büyük bir imkan.

Kredi kartı kullanan insanlar genellikle alış verişlerinde bonus kazanmak, taksit yapmak veya alacakları ürün için bir sonraki fatura dönemin de ödemek için kullanıyorlar. Diğer kullananlar ise İnternet ortamında alış veriş yapmak amacıyla kullanan kişilerdir.

Kredi kartı resmi bir para değil ama para yerine geçen bir alış veriş aracıdır. Bundan dolayı kullanımı gerçekten çok dikkat edilmelidir.

Bu sebepten dolayı kredi kartı iptal ettirmek için de belli prosedürler vardır. Bu biz de yazımızda kredi kartı iptal etmek isteyen bir kişi nelere yapmalı, kredi kartı iptal etme yolları, kredi kartı iptali için dilekçe nasıl yazılır, kredi kartı iptali nasıl olur bunları anlatacağız.

Kredi Kartı İptal Ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptali bir çok yolla yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile bir çok banka telefon bankacılığı üzerinden, internet bankacılığı üzerinden ve şube üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Hali hazırda kredi kartı şubeden iptali en çok bilinen yöntemdir. Yazımızın devamında bu konuları detaylandıracağız.

Kredi Kartı İptali İçin Yapılması Gerekenler?

Kredi kapatma dilekçesi vermeden önce yapılması gereken işlemler vardır. Bu işlemler yapıldıktan sonra iptal dilekçesi verebilirsiniz. İşte kredi kartı iptal talimatı vermeden önce yapılması gerekenler.

  • Kredi kartı iptal talebi yapmadan önce kartınızda borç bulunmaması lazım. Geçmiş dönemlere ait bulunan borç sebebiyle kredi kartınız iptal edilmeyecektir. Kredi kartı borcu varken iptal etme mümkün değildir.
  • Kredi kartınız eğer taksitli harcama var ise kredi kartınız iptal edilmez. Kredi kartı iptal edilince taksitler havada kalamaz bu sebepten dolayı tüm taksitleri toplu bir şekilde ödeyip kapatma işlemine devam edebilirsiniz.
  • Bazı bankalar kredi kartınızın içinde bulunan bonusların da kullanılması gerektiğini savunarak bundan dolayı iptali geri çevirebiliyor. Eğer imkanınız varsa bonusları tüketerek kredi kartı iptal işlemine öyle başlayın.

Kredi Kartı İptali Kaç Günde Gerçekleşir?

Kredi kartı iptal dilekçesi verildikten sonra 7 iş günü içerisinde kartınızın iptal işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Tabi ki 7 iş gününün içerisine tatiller girerse bu süre uzayacaktır. Ayrıca banka 7 iş günü içerisinde denilen süreyi 1 iş gününde de yapabilir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartı iptali sonrası kredi kartını kullanmanız mümkün değildir. İptal edilen kredi kartı da tekrar açılmaz. Kredi kartı iptali sorgulama işlemini de en kolay bir pos cihazından bir ürün almaya deneyerek yapabilirsiniz.

Pos cihazı size bir adet kredi kartı slip örneği çıkaracaktır. Bu slipte kartınızın iptal edildiği yazar veya pos cihazı ekranında kart iptal edilmiştir yazacaktır.

Kredi Kartı Gelmeden İptal Etme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptal etmenin kolay yolu denilse yanlış olmaz. Eğer size kredi kartı gelmeden iptal ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basittir.

Kredi kartı getiren kuryeden eğer kredi kartınızı almazsanız veya kurye kredi kartını getirdiğinde sizi evde bulamaz ise kredi kartını bankaya teslim edecektir. Siz bu kredi kartını 15 gün içerisinde almazsanız kredi kartı  otomatik iptal edilecektir. Bunun için kredi kartı iptal etme dilekçesi vermenize gerek yoktur. Kredi kartı kullanmadan iptal etmek bu kadar basit.

Kredi Kartı İptali İçin Ne Yapmalı?

Kredi kartı nasıl iptal ettirilir sorusuna gelecek bu işlemler farklı yollarla yapılabilir. Şimdi kredi kartı iptal yolları buraya tek tek yazalım.

Kredi Kartını Şube Üzerinden İptal Ettirme

Kredi kartı iptal işlemleri için en çok bilinen yöntemdir. Hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o bankanın şubesine gidip kredi kartınızı iptal için dilekçe vermeniz yeterli olacaktır.

Banka ihtiyaç duyması halinde size kredi kartı iptal formu doldurmanızı isteyecektir. Kredi kartı iptal formu nasıl doldurulacağını bilmiyorsanız bankada bulunan görevliden yardım isteyebilirsiniz.

Kredi kartı iptal başvuru dilekçesi yazmadan önce sizden önce yazılmış bir kredi kartı iptal dilekçesi örneği incelemeniz faydanıza olacaktır.

Kredi kartı iptal olup olmadığını nasıl öğrenebilirim diye sorarsanız büyük ihtimalle banka size bilgilendirme mesajı gönderecektir.

Kredi Kartını Telefon Bankacılığı Üzerinden İptal Ettirme

Telefon bankacılığı ile hemen hemen bir çok işi yapmak çok kolay. Bazı bankalar kredi kartı iptali müşteri hizmetleri ile yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu işlem için bütün bankaları buraya yazmanız mümkün değildir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu bağlı bulunduğunuz banka şubesine girip oradaki görevliye bunu sormanız olacaktır.

Diğer yol ise direk müşteri hizmetleri ile konuşmaktır. Bütün bu işlemlerden sonra yinede müşteri hizmetleri sizden kredi kartı iptal ettirme dilekçesi için bankaya yönlendirebilir.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı İptal Etmek Mümkün Mü?

Kredi kartı iptal etme yöntemlerinden bir tanesi olabilir. İnternet bankacılığı aracılığıyla vadesiz hesabınızın kapat işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz ama bu işlem bankadan bankaya değişiklik gösterebilecek bir durumdur. Kredi kartı iptali internetten gerçekleştirmek istiyorsanız bankanız ile iletişime geçmeniz en doğru yöntemdir.

Kredi Kartı İptali Dilekçesi Örneği

Kredi kartı iptali için dilekçe örneği yazımızın sonunda mevcuttur. Kredi kartı iptal etme işlemi için bankaya aşağıda bulunan dilekçeyi vermeniz veya daha önce doldurup gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Kredi kartı iptali dilekçesi örneği pdf olarak istiyorsanız, yazıları bir word belgesine kaydedip pdf dönüştürebilirsiniz.

Bu dilekçeyi sadece kredi kartı kapatma dilekçesi olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Bunu bankaya talimat yazısı örneği olarak düşünebilirsiniz. Sadece bir yeri değiştirdiğiniz takdirde banka hesap kapatma dilekçe örneği de olur, kredi kartı iptali dilekçe örneği de olur.

Bundan dolayı  bunu birçok iptal dilekçesi örneği olarak kullanabilirsiniz. Bu dilekçe sizi iptal dilekçesi nasıl yazılır derdinden kurtaracaktır.

Bankaya yazılan dilekçe örneği :

 

………………..bankası genel Müdürlüğü’ne

Tarih:  /   /2017

 

Konu: Kredi kartımın iptali

 

Bankamız ………… no’lu kredi kartı müşterisiyim. Gördüğüm lüzum neticesinde banka kredi kartımın iptal edilip, iptal edildiğine dair yazılı bilginin tarafıma verilmesi rica ederim.

 

Gereğinin yapılmasını arz ederim

 

Ad  – Soyad

İmza

 

Açık Adres……………………

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir