İlginç İşçi Hakları Olan Ve Çalışmak İçin Can Atacağınız 20 Şirket


mutlu işçiler

Çalışmak İçin Şartları En Uygun 20 Şirketi

Herkesin hayalinde çalışmak için güzel bir şirket vardır. Bu şirket genellikle dünyada söz sahibi, kendini kanıtlamış, herkes tarafından bilinen şirketlerdir. Bu şirketlerin en büyük özelliği aslında kurumsallaşmayı tamamlamış daha çok personel odaklı şirketlerdir. Bizde “İlginç İşçi Hakları Olan  Ve Çalışmak İçin Can Atacağınız 20 Şirket” başlıklı makalemizde bu konuya eğinmek istedik.

Bu kurumlar artık para kazanmayı ikinci plana atmış şirketlerdir. Para kazanmayı ikinci plana atmış kurumlar derken hemen yanlış anlaşılmasın bütün şirketler paraları ile ekonomileriyle var oluyorlar. Bu şirketler artık istemese de paralarını kazanan şirketler. Kısacası bunlar insan odaklı çalışma prensibini benimsemiş şirketlerdir. Burada çalışanlar normal diğer şirketlerde çalışanların düşündüğü gibi bu ay maaşım yattı mı, acaba yol paramı kesecekler mi, mesai fazlam var ödeyecekler mi, bu ay maaşımı zamlı alabilecek miyim gibi aslında personelin çalışma duygusunu kaybettirecek basit yersiz kelimelerden uzak şirketler.  Bu şirketlerin bir kısmı Türkiye’de de temsilcilikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dünyanın bir çok ülkesinde temsilcilikleri vardır. Şimdi Size bu şirketlerin isimlerinden ve neden bu kadar çok çalışılmak istendiğinden bahsedelim. Birazdan sayacağımız şirketlerin genel olarak maaşından falan bahsetmeyeceğiz çünkü bunlar zaten o sınırı aşmışlar artık bu şirketler daha başka yaptıklarıyla diğer şirketlerden ayıran özelliklerini sayacağız.

GOOGLE

google_office-1

Google’i bu listeye almamızdaki asıl sebep Dünya’da hemen hemen teknoloji ile uğraşan kişilerin çalışmak isteyeceği bir teknoloji, savunma, yazılım ve bir çok alanda faaliyet gösteren bir şirket. Google en üst sıraya koymamızın sebebi ise bir çok şirket maaşı bile düzgün vermez iken “ABD’li teknoloji devi hayatını kaybeden çalışanlarının eşlerine ölen kişinin maaşının yarısını 10 sene boyunca ödemeye devam ediyor.” Sizce de ilginç değil mi?


NETFLIX

NETFLIX

Dijital yayın platformlarında öncü kuruluş olan NETFLIX gerçekten ilginç bir özelliğiyle öne çıkıyor. Sizde merak ediyor olabilirsiniz ne yapıyor diye. “Bu şirket Doğum yapan personeline bir yıl ücretli izin veriyor”. Düşünsenize tam bir yıl boyunca çalışıyor gibi mevcut maaşını alarak çocuğunuza bakacaksınız. Özellikle bayanlar için muhteşem bir şirket. Türkiye’de şirketten çıkarmasalar, kovmasalar yeter dediğimiz bir yerde galiba bu burası hayal gibi. Umarım burada bir gün çalışırsınız.  🙂


REI Company ( REI Şirketi )

REI Company ( REI Şirketi )

İsmini çok duymamış olabilirsiniz ama eminim çalışanlarına verdiği imkanı duyunca çok şaşıracaksınız. Bu şirket dünyanın en büyük spor, giyim, ayakkabı ve aklınıza gelen spor eşyalarından tutunda normal giyime kadar bir çok sektörde hizmet veriyor. “Bu şirket de çalışanlarına normal yıllık izinlerine ek olarak yılda 2 gün fazladan ücretli izin veriyor  2 gün izin az diye bilirsiniz ama hiç olmamasından iyidir. Diğer şirketler mevcut izinlerini zor veriyorken bu harika bir şey. 🙂


Salesforce company ( Salesforce Şirketi )

Salesforce company ( Salesforce Şirketi )

İsmi Türkiye’de çok nadir duyulsa da aslında kendisi bir dünya şirketi. Dünya şirketi olmasa da ben buranın çalışanı olsam Dünyalar benim olurdu diye düşünüyorum. 70 yıl önce kurulan Salesforce aslında dev bir Dünya teknoloji şirketi ve çalışanları için güzel uygulaması ise yıllık çalışanlarına 6 gün ücretli izin veriyor. Bu izin normal izinlerine ek olarak veriyorlar. Eğer çalışan bu izni istemiyorsa çalışan adına iznine karşılık belirlenen para miktarı bir yardım kuruluşuna bağış olarak yatırılıyor. Bu miktar ne kadar diye sorar gibisiniz. Yapılan bağış 1 bin dolar yani yaklaşık TL olarak 2950 TL ye denk gelmektedir. 🙂


FACEBOOK

facebook, facebook şirketi, facebook da açlışmak, facebook çalışanları

Her gün milyarlarca insanın kullandığı ve Dünyanın en büyük sosyal ağ platformunun sahibi tabi ki de kendine yakışan, personeli için ayrıcalıkları hakları olacak. Peki bu dev şirketin personeli için tanıdığı ayrıcalık acaba nedir?  “Facebook çalışanlarına yeni doğan bebekleri için 4 bin dolar yani yaklaşık 12 bin TL değerinde nakit para yardımı yapıyor.” Büyük şirkette artık çalışmak değil üstüne birde doğum yapmak varmış diyorum. 🙂


Spotify Company ( Spotify Şirketi )

Spotify Company ( Spotify Şirketi )

Dünyanın en büyük online müzik firması olan Spotify personelini doğum izni konusunda ihya ediyor. Resmen doğurmaya teşvik var dense yanlış olmaz. Özellikle online müzik satın alanların bildiği Spotify “çalışanlarına 6 ay ücretli doğum izni vermekle birlikte 6 ay izinden sonra 1 yıl boyunca personeline esnek çalışma imkanı vermektedir”.


World Wildlife Fund (Dünya Vahşi Yaşam Fonu)

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature ya da kısaca WWF), doğanın zarar görmesini durdurmayı ve verilen zararları onarmayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur.

Adından da anlaşılacağı gibi Dünya Doğal Hayatı ve Dünya Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı. Doğaya verilen zararları durdurmak ve aynı zamanda bozulan doğa hayatını güzelleştirmek ve düzeltmek için çalışan bir kurum bir sivil toplum kuruluşudur. 1961 yılında kurulan bu şirket sürekli genişleyen bir yapısıyla adında söz ettirmeye başlamış bile. Evet buraya kadar her şey normal peki bu şirketi diğerlerinden ayıran özellik nedir. “Bu kurum çalışanlarına 2 haftada bir cuma günleri izin vermekte. Bu güne de kendileri arasında Panda Cumaları diyorlar”.


AirBNB ( Online Ev/Oda Kiralama Sitesi AirBNB )

AirBNB ( Online Ev Kiralama Sitesi AirBNB )

Yolunuz bir gün yurt dışına düşerse kendinize yurt dışında otel dışında kiralık bir ev tutmaya karar verirseniz size tavsiye edecekleri ilk site AirBNB olacaktır. Online ev kiralama sitesi olan AirBNB çalışanları için güzel imkanlar sunuyor. Peki burası ne yapıyor diye sorarsanız; “AirBNB çalışanlarına 2500 dolar tatil parası ve Dünyanın her hangi bir yerinde AirBNB’de buluna bir evde kalma imkanı veriyor“. Bence tatil için tüm şartlar hazır gibi görünüyor.


PwC Company ( PricewaterhouseCoopers ) ( Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri )

PwC Company ( PricewaterhouseCoopers ) ( Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri )

Bu şirketin ismini ilk defa mı duyuyorsunuz bilmiyorum ama kendisi bir dünya şirketi. Hatta Türkiye’de de çalışma alanları mevcut. Denetimi Danışmanlık ve Vergi üzerine hizmetler veren bu şirket çalışanlarına bin 200 dolarlık (3 bin 500 TL) yıllık okul masrafı ücreti ödüyor. 


PINTEREST

Pinterest

Dünyanın en büyük resim paylaşım platformlarından olan Pinterest çalışanlarına 3 aylık ücretli doğum izni, 1 aylık part time çalışma vaat ediyor.


Burton Company ( Kayak Malzemesi, Spor Ürünleri Firması)

Burton Company ( Kayak Malzemesi, Spor Ürünleri Firması)

Dünyanın en büyük sporları malzemesi satan firmalarında bir tanesi. Genellikle kayak malzemeleri ile ünlüdür. Peki bu firma neden bu listeye girdi derseniz haliyle her yıl çalışanlarına kar tatili ve kayak malzemesi hediye ediyor. Tabi ki spor firması olduğu için bu hediye imkanı kendisini çok zorlamasa gerek diye düşünüyorum.


Twilio Company ( Twilio  Şirketi )

Twilio Company ( Twilio Şirketi )

Bir teknoloji şirketi olan Twilio çalışanları için aylık 30 dolar ve birer adet e-kitap hediye ediyor. Çok okumayı sevmiyorsanız aslında sizin için iyi olmayan bir hediye olabilir.


Walt Disney  Company ( Walt Disney Şirketi )

Walt Disney Company ( Walt Disney Şirketi )

Mickey  Mouse denilse aklınıza hemen o gelir tabi kide. Dünyanın en büyük animasyon şirketlerinden biri olan Walt Disney  şirketi personeli için ayrıcalıklar da sağlamayı ihmal etmiyor. Dünyanın bir çok yerinde olan Walt Disney  DisneyLand eğlence merkezlerine Walt Disney Company çalışanları ücretsiz girebiliyor. Hatta bu personellerin bir kısmının belli oranda ulaşım ve konaklama parası da yine şirket tarafından karşılanıyor.


Twitter Company ( Twitter Şirketi )

Twitter Company ( Twitter Şirketi )

Twitter sanal alemin yaramaz kuşu. Facebook’dan sonra adından en  sık söz ettiren bu sosyal ağ ve paylaşım platform yaptıkları sosyal kampanyalarla da adından söz ettirmekte. Ünlülerin çok fazla tercih ettiği bu şirket platformu çalışanları için akapunktur dersi vermek gibi imkanlarda sağlıyor.


Accenture Company ( Accenture  Teknoloji, İnivasyon, Operasyonel, Servis Şirketi )

Accenture Company ( Accenture Teknoloji, İnivasyon, Operasyonel, Servis Şirketi )

Bu şirketin çalışanlarına sağladığı imkan biraz ilginç olsa da her şirket bu imkanı sağlamaması açısından bu listeye aldık. İrlanda merkezli bu şirket teknoloji, otomasyon, inivasyon ve bunun gibi bir çok dalda Dünya şirketleri arasında lider konumda bulunmaktadır. Bu şirket çalışanlarına cinsiyet değiştirmek istediklerinde hastane masraflarını tamamını karşılayacağını vaat ediyor.  Ben bu özelliği çok desteklemedim ama herkesin tercihine saygılıyız. 🙂


Evernote Company ( Evernote Şirketi )

Evernote Company ( Evernote Şirketi )

Evernote tüm platformlarda çalışabilen not alma, arşivleme ve bunları organize eden programın şirketi. Bu şirket çalışanlarına takım çalışması için de uygun olan kursları ücretsiz sağlıyor. Bu kurslardan bir tanesi de “makaron pişirme kursu”.


Epic Systems Corporation ( Epic Sistemler Şirketi )

Epic Systems Corporation ( Epic Sistem Şirketi )

İsmini duydunuz mu bilmiyorum ama sağlık sektörü üzerinde çok fazla yazılım yapan bu şirket çalışanlarını unutmuş değil. Yalnız bura da ufak bir ayrıntı var bu şirketin imkanlarından faydalanabilmek için birazcık kıdemli olmak gerek. Bu süre yaklaşık 5 yıl kadar. Epic Systems Corporation 5 yıl bünyesinde çalışan personeline 4 hafta ücretli izin veriyor. 4 hafta izin çok iyi süre. 🙂


Adobe Company ( Adobe Yazılım Şirketi )

Yazılım şirketi Adobe, Adobe Company ( Adobe Yazılım Şirketi )

Bilgisayar dünyasında olup da bu ismi duymayan yoktur her halde. PDF okuyucudan tutun da Flash uygulamalarına kadar bir çok ürünün sahibi olan Adobe firması çalışanları için komple şirketi kapatıyor. Düşünsenize komple şirket kapalı ve yılda iki defa korkunç bir şey. Endişelenmeyin emin olun kötü bir şey olsa yapmazlardı. Adobe firması yılda iki defa olmak üzere personelin tatil yapması ve dinlenmesi amacıyla “Yazılım şirketi Adobe, biri Aralık ayında biri de yazın olmak üzere çalışanlarının tatil yapması amacıyla yılda 2 hafta şirketi kapatıyor“.


Asana Software Company ( Asana Yazılım Şirketi )

Asana,Asana Software Company ( Asana Yazılım Şirketi )

Asana, takımların iş takibine yardımcı olmak için tasarlanmış bir internet ve mobil uygulamasıdır. 2008’de San Francisco’da Facebook’un kurucularından Dustin Moskovitz ve Justin Rosenstein tarafından kurulmuştur. İnternet uygulaması olan Asana, çalışanlarına kariyer ve yaşam koçluğu servisi veriyor.


Zillow Real Estate, Apartments, Mortgages & Home Values ( Zillow Emlak Şirketi )

 

Emlak şirketi Zillow, yeni bebeği olmuş çalışanlarının seyahate çıkması durumunda, anne sütünün çocuğa ulaştırılması için gereken posta masraflarını ödüyor

Dünyanın en büyük emlak şirketi sitesi. Milyonlarca satılık, kiralık ev alıp satabileceğiniz bir şirketten bahsediyoruz. İşte bu şirketin çalışanlarına vaat ettiği şey. “Yeni bebeği olmuş çalışanlarının seyahate çıkması durumunda, anne sütünün çocuğa ulaştırılması için gereken posta masraflarını ödüyor”. Bu özellik bana biraz ilginç geldi. Sizi de şaşırtmış olması muhtemel. 🙂


Umarım siz de bu şirketleri aratmayacak kadar güzel yerlerde çalışıyorsunuzdur. Herkese mutlu olacağı işlerde ve iş yerinde çalışması dileğiyle.

paravepara.com ekibi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir