İhtiyaç Kredisine En Fazla Kaç Ay Vade Yapılır?


İhtiyaç Kredisi İçin En Uzun Vade Süresi Kaç Ay Olabilir?

İhtiyaç kredisi, tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu kredi türüdür. Buna sebep olan şey ise bankaların müşterilerine küçük miktarda en hızlı verdikleri kredi türüdür. Aynı zamanda bu kredi türüne tüketici kredisi denilmesi de bundan gelmektedir. Bankada aynı anda hem ihtiyaç hem tüketici kredisi kelimesi duyarsanız şaşırmayınız.

İhtiyaç kredisi maksimum vade ne kadar sorusunun cevabını bu gün siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik. İhtiyaç kredisinde max vade plan yapan tüketiciler için çok önemlidir. Konumuz içerisinde sona doğru İhtiyaç kredisi minimum  süre ne kadar ve en kısa ihtiyaç kredisi vade süresi ne kadardır sorularının cevabını arayacağız.

Konumuz içerinde ihtiyaç kredisi için en uzun kredi süresi tanıyan bankalar hangileri ve ihtiyaç kredisinin süreleri nasıl değişiyor bunlardan bahsetmek istedik. Daha sonra ihtiyaç kredisinin uzatmak mümkün mü diye merak eden kullanıcılar için bir başlık açmak gerektiğini düşündük.

Şimdi konumuza devam edelim.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Tüketici kredisi ne demek? İhtiyaç kredisi ne demek? İhtiyaç kredisi, vadesi kadar taksite bölünüp ve eşit aralıklarla taksitli ödenen bir kredi çeşididir. İhtiyaç kredisi, tüketici tarafından bir ihtiyacını karşılamak üzere çekilen ve üzerine belirli bir faiz uygulanarak geri ödenen bir kredi türü olarak tanımlanması güzel bir olur. Bazı durumlarda bazı bankalar tüketici veya diğer adıyla ihtiyaç kredisine vade farkı koymadığı durumlar olabiliyor.

İhtiyaç Kredisi En Fazla Vade Kaç Ay Olabilir?

tüketici kredisi veren bankalar genellikle bu kredi türünde süreyi oldukça kısa tutmaya özen göstermektedirler. İhtiyaç kredisi vade süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bankanın yasal hakları sizi sıkıntıya sokabilmektedir.

Kanunen ihtiyaç kredisinin en uzun vade süresi 36 aydır.  Bu süre ihtiyaç kredisi için bu şekilde belirlenmiştir.  Belirlenen bu süre tüketici veya ihtiyaç kredisi için maksimum süreyi göstermektedir.

İhtiyaç kredisi için bankaya gittiğiniz takdirde bankadan talep ettiğiniz ihtiyaç kredisi için belirleyeceğiniz en uzun süre 36 yı geçemeyecektir.

İhtiyaç Kredisi Minimum Vade Süresi Nedi?

İhtiyaç kredisinin minimum süresi şu zaman demek yanlış olur. Normalde bankalar 3 aylık süreyi tüketici kredisi kullanacak kişiler için böyle bir opsiyon tanımaktalar. İhtiyaç kredisi için en kısa süre yerine, mesela bankanın bankamatik kartına verdiği nakit avans da bir nevi ihtiyaç kredisidir ve bunun süresi de 1 aydır.

İhtiyaç Kredisi Vade Süreleri Nelerdir?

Tüketici kredi için vade süreleri şöyle değişmektedir.

  • 3 ay süreli ihtiyaç kredisi
  • 9 ay süreli ihtiyaç kredisi
  • 6 ay süreli ihtiyaç kredisi
  • 12 ay süreli ihtiyaç kredisi
  • …..
  • 36 ay süreli ihtiyaç kredisi

gibi sürelerde değişkenlik göstermektedir.

İhtiyaç Kredisi Vade Süresi Değiştirilebilir Mi?

Tüketici kredisinin süresi değiştirilebilir. Bu kısmen kredi yapılandırma gibi düşünülebilir. Ayrıca banka ihtiyaç kredisinin süresini uzatmak istediğiniz takdirde bu uyguladığı faiz miktarını artırabilir. Bu artırımının sebebi zamandan dolayı ödeyeceğiniz faizli paranın miktarı artacaktır.

120 Ay Vade İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Bu belirtilen sürede ihtiyaç kredisi veya tüketici kredisi maalesef bankalar tarafından verilememektedir. Bu süre zarfında çekmek istediğiniz kredi varsa bankalar bunu size konut kredisi, taşıt kredisi, araç kredisi kapsamında verebilirler.

Bundan dolayı 48 ay, 60 ay, 72 ay, 100 ay gibi sürelerde ihtiyaç kredisi verilememektedir.

İhtiyaç Kredisini Uzatmak Mümkün Mü?

İhtiyaç kredisini uzatmanız mümkündür. Bu ertelemeli krediye girmektedir. Bunun detaylarını bankanızla iletişime geçerek detaylar hakkında konuşabilirsiniz.

One Response

  1. Ermiş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir