Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır? Bankada Unutulmuş Hesap?


Bankada Kalan yada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır? Bankada Unutulmuş Hesap Ne Olur? Bankada unutulan para var mı!!! Bankaya işiniz düşmeye bilir ama devlete mutlak işiniz düşmüştür. Devlet ne kimsede bir lira alacağını koya nede bir lira vereceği varsa onu mutlaka hesaplar ve öder.

İşte sorunda tam buradan meydana çıkmaktadır. İnsanlar ister istemez kamu veya özel iştirakli kurumlarla bir şekilde yolları kesişmekte. Yapılan ticari işlemlerde, borç ödemeler, hesap kitap işlemlerinde sizin bir miktar paranız bankada kalabilir.

Diğer bir durum ise yıllar önce açtığınız bir hesabı banka da içindeki parayı umursamadan unutmuş olabilirsiniz. Diğer bir bankada para unutma şekli ise miras yoluyla size düşen paraların banka hesaplarında unutulmasından dolayı veya üzerinde araştırma yapılmamasından dolayı bankalar hesap mezarlığına dönmektedir.

Sürekli bankada unutulan para haberi duymaktayız. Bu haberler belli bir dönemde görsel ve yazılı basında duyurulmaktadır. Bankada unutulan para haliyle başkasının parası olduğundan kullanılması uygun değildir.

Bankalar da bu yükten kurtulmak için haliyle bu parayı sahiplerine vermek istiyor.

Bankada Unutulan Paralar Ne Kadar Sürede Zaman Aşımına Uğrar?

Eğer bir hesabınız varsa veya dolaylı yollarla size kalmış bir hesap var ise ve bu hesap ile ilgili 10 yıl boyunca hiç bir işlem yapmadıysanız artık bu hesaptaki para sizin olmaya bilir. Aslında olmaya bilir değil artık bu hesaptaki para sizin değildir.

Türkiye Bankalar Birliği 10 yıl boyunca üzerinde her hangi bir işlem yapılmayan hesapları kapat kararı almaktadır.  Bankada unutulan para zaman aşımı 10 yıl olarak belirlenmektedir. Bankalarda unutulan para sorgulama zaman aşımı sorgulama işlemini detayları için yazımıza devam edelim.

Bankada Unutulan Paralar Ne Olur?

Unutulan banka hesabındaki paralar  belli bir süreden sonra sizin değil TMSF ye aktarılır. Bankada unutulan para tmsf den sonra ne olur diye sorabilirsiniz.

Aslında sizin unuttuğunuz para ne size ne unutulan bankaya kalmaktadır. Unutulan paralar direk devletin kasasına gelir olarak kaydedilmektedir. Yani bankada unutulan para tmsf kanalıyla devletin olmakta.

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankada unutulan paraları nasıl öğrenebiliriz diye kendi kendinize sormanız gayet doğal bir durum. Unutulan banka hesabındaki paralar TBB kayıtlarında tutulmaktadır.  TBB bankada unutulan paralar için her dönem bir liste hazırlamaktadır. Bankalarda unutulan paralar listesi TBB’nin resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Bankada unutulan paraları sorgulama isim listesi şeklinde yayınlanmaktadır. Lütfen dikkat edelim ki bankada unutulan paralar sorgulama adresi sadece aşağıda verdiğimiz linklerd

Bankada unutulan paralar için sorgulama yapmak istiyorsanız lütfen aşağıda verdiğimiz linkleri tıklayınız.

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama İçin Tıklayınız

Yine aynı adrese yönlendiren başka bir adresi vardır. O adres de yine Türkiye Bankalar Birliği – TBB adresine yönlendirme yapmaktadır. Bu adres de   http://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml    internet adresidir.

Bankada Unutulan Paraları Öğrenmek İçin Tıklayınız

Bankalarda unutulmuş para ve hesap sorgulama işlemlerini yukarıda verdiğimiz iki linkten yapa bilirsiniz.

Bankada Unutulan Paralar Nasıl Geri Alınır?

TMSF bankada unutulan paralar listesi olarak yayınladığı yerde adınız gördükten sonra yapmanız gereken tek şey ilgili bankaya gidip paranızı çekmek olacaktır.

Eğer para miras yoluyla edinilmiş ise tüm mirasçılar parada hakkı vardır. Bundan dolayı parayı alma şekli değişebilir. Mirasçıların hepsinin orada bulunması gerekebilir veya vekalet ile para çekme işlemi yapılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir