Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Şartları Sağlıyor Muyum?


Bankalar Bana Kredi Kartı Verirler Mi?

Kredi kartı almak için gerekenler nelerdir hiç düşündünüz mü? Kredi kartı almak artık eskisi gibi kolay değil. Son yapılan düzenlemeler ile kredi kartı alma koşulları sil baştan oldu desek yanlış olmaz. Artık bankaya gidip de kredi kartı çıkartmak istiyorum dediğinizde olumsuz cevapla karşılaşma olasılığını düşünmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Almak İstiyorum?

Kredi kartı çıkarmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyiz. Peki kredi kartı almak gerçekten zor mu? Kredi kartı almanın şartları aslında abartıldığı gibi değildir. Banka kredi kartı verirken, kredi kartı alan kişiden tek beklentisi yaptığı harcamayı geri ödemesidir. Eğer bankaya bunu belgeleyebilirseniz kredi kartı için gerekli şartlar tamamıyla sizin lehinize olacaktır.

Tabi haliyle bu belgeler sizden öyle basit olarak istenen şeyler değildir. Kredi kartı başvurusunda istenen belgeler nelerdir bunları konu içerisinde detaylı olarak anlatacağız. Konumuza devam edelim ve kredi kartı sahibi olmak için gerekenler nelerdir beraber bakalım.

Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı alma şartları haliyle bir tane olması mümkün değildir. Kredi kartı almak için birden fazla şartı sağlamanız gerektiği gibi aynı şekilde sadece bir şartı sağladığınız takdirde kredi kartına sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda kredi kartı almak için gerekli şartlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz ve kredi kartı çıkarma koşulları ile ilgili aklınızda her hangi bir sorunun kalmaması için özen göstereceğiz.

Kredi Kartı Almak İçin Yaşım Kaç Olmalıdır?

Kredi kartı alma şartları kural bir : Bankalar kredi kartı almak için başvuran kişilerde ilk baktıkları şartların başında yaş gelmektedir. Kredi kartı almak isteyen birisi 18 yaşında veya üstünde olması gerekmektedir. Kredi kartı yaş sınırı maalesef bankalar tarafından dikkat edilen bir durum.

Peki bunun için istisna olacak bir durum yok mudur?

Kredi kartı çıkarma şartlarından ilk kuralını şu şekilde pas geçe bilirsiniz. 18 yaşından küçükler için kredi kartı almak istiyorsanız bankaların asıl kredi kartına verdikleri ek kart vardır.

Eğer sizin için bir yakınınız kendi kredi kartına, ek olarak isteyeceği ek kredi kart ile kredi kartı kullanma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Aksi takdirde kimse 18 yaşından küçük iseniz kredi kartı alamazsınız.

Kredi Kartı Almak için Gelir Durumunuzu Gösteren Belgeleri Bankaya Vermek?

Kredi kartı almak için şartlardan 2. ise ve size kredi kartı vermeleri için en önemli kısım. Konumuzun girişinde de bahsettiğimiz ve bankaya borcunuzu ödeye bileceğiniz bir güvence vermeniz gerekmektedir. Bundan dolayı kredi kartı için gereken belgelerin başında sizin düzenli bir gelir belgesini gösteren bir belge şarttır.

Şimdi kredi kartı çıkartmak için gerekli belgeler listesini tek tek yazalım.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kartı başvurusu için gerekenleri madde madde yazalım; Bazı evraklar, belgeler kredi kartı çıkartmak için banka tarafından istenmektedir.

  1. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın bulunduğu bir belge. Kimlik, pasaport olabilir veya ehliyet olabilir.
  2. Düzenli bir gelirinizin olduğunu gösteren belge. Bu çalıştığınız iş yerinde alacağınız maaş bordrosu olması durumunda çok iyi olacaktır.
  3. Eğer maaş bordronuz yoksa sizin sigortanızın ödendiğini gösteren bir belgede olabilir. Farklı bir durum yoksa son 3 aylık dökümü götürmeniz yeterli olacaktır.
  4. Diğer olabilecek belgelerden bir tanesi adınıza düzenli kira geliyorsa bunu da gelir belgesi olarak bankaya verebilirsiniz.
  5. Mevduat hesabınızı varsa bu da kredi kartı alıyorken kullanabileceğiniz belgeler arasındadır.

Bazı bankalar kredi kartı başvurusu esnasında sizden kendi adınıza ödenmiş elektrik, su veya telefon faturası isteyebilmektedir. Banka birinci madde kesin istenecek ve diğer maddedeki belgelerden bir tanesini başvuru esnasında isteyecektir.

Bu belgelerden hiç birine sahip değilseniz ne olacak. Bazı bankalar kredi kartı verirken öğrencilere istisnai durumlar uygulayabiliyorlar. Eğer öğrenciyseniz ve öğrenci belgenizi bankaya götürdüğünüzde banka size öğrenci kredi kartı verecektir.  Bu uygulama bütün bankalarda yoktur bundan dolayı bu işlemi yapmadan önce bankanızla görüşmeniz faydanıza olacaktır.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Şartların Sonuncusu

Kredi kartı için gerekli belgeler listesinde sonuncusu ve kredi kartı çıkartma şartları arasında en önemlisi denilse yanlış olmaz. Kredi notu aslında bankalar size kredi kartı veya kredi verirken baktıkları en önemli belgelerdendir. Bu not sizin kredi kartı alabilme durumunuzu belirleyecektir. Bu belgeyi tabi ki siz temin etmiyorsunuz banka bu bilgiyi otomatik olarak merkez sistemlerinden bakabilmektedir.

Kredi Notunuz ile ilgili yazımızı okumak istiyorsanız Buraya Tıklayınız. Bu yazımızla birlikte aklınıza takılan kredi notu ile ilgili sorularımıza cevap bulabilirsiniz. B

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir