Kredi Kartının Minimum Ödeme Tutarını Ödemek Ne Anlama Gelir?


Asgari Ödeme Tutarı Ne Demektir?

Kredi kartı kullanan bir tüketici olarak ben ve benim durumda olan kişiler için aydınlatıcı bir yazı bağlamında özellikle kredi kartı kullananların karşılaştığı minimum ödeme tutarı yani diğer adıyla asgari ödeme tutarını açıklamak gerektiğini düşündüm.

Kredi kartı kullanan kişilerin sürekli aklına takıldığı ve çoğu durumda cevabını bulamadığı kredi kartı minimum ödeme tutarı ödenmezse ne olur sorusu ve bunun gibi bir çok soruya cevap bulacağız. Kredi kartı kullanan bir çok kişi asgari ödeme tutarı ne işe yarar sorusuna tam yanıt alamamış olabilir.

Kredi kartı artık günümüzün en önemli ödeme araçlarından bir tanesi haline gelmiş durumda. Özellikle İnternet bankacılığının bu kadar gelişme gösterdiği günümüzde kredi  kartı online alış veriş yapmak istediğinizde, bilet almak istediğinizde ve buna benzer durumlarda kullanmak zorunda kaldığınız bir ödeme aracıdır.

Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı borcu minimum ödeme diğer adıyla asgari ödeme tutarı en basit haliyle bir kredi kartının toplam dönem borcunun bir miktarının ödenme şeklidir. Bu miktar banka tarafından belirli oranlar da belirlenmektedir.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı minimum ödeme tutarını hesaplamak için küçük bir örnek vermek gerekirse mesela; kredi kartına olan dönem borcunuz 5000 tl. Banka minimum ödeme tutarınız hesap kesim tarihinde bulunan borcun %30 u kadar belirledi. Bu durumda sizin bankaya ödemeniz gereken tutar 5000*30/100 hesabından 1500 türk lirası olacaktır.

Minimumu ödeme tutarının hesaplanması net olarak banka tarafından yapılabilmektedir.

Asgari Ödeme Tutarını Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartınızın en az ödeme tutarı ödenmezse kredi kartınız kullanıma kapanacaktır. Kredi kartı sadece kullanıma kapatılması ile kalmayarak bankalar birliği tarafından tutulan ve bir nevi kredi siciliniz oluşturan kredi notunuz da kötü etkilenecektir. Asgari ödeme tutarını ödememek gecikme faizi dışında öncelikle bunları karşınıza çıkaracaktır.

Kredi kartı minimum ödeme tutarı ödenmesi durumunda bunlara maruz kalmayacaksınız demektir.

Asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur kısmına devam etmek gerekirse burada kredi kartı ile ilgili iki kavram karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar gecikme faizi ve Akdi faiz kavramlarıdır. Kredi kartı asgari ödeme kavramını açıklamak için bunları açıklamamız gerekmektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Ne Demek?

Kredi kartı ekstrenizde bulunan tutarın kredi kartı faturanızın son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda borç olarak olarak faturanıza eklenecek miktardır. İşte kredi kartı asgari ödeme oranı ödendiğinde bu borç faturaya işletilmez.

Kredi kartı Akdi Faiz Ne Demek?

Kredi kartı asgari ödeme yapılsa bile işletilen faiz oranıdır. Bu faiz hesap ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda işletilecek faiz miktarıdır. Bu faiz kredi kartının toplam borcunu ifade etmektedir.

Kredi kartınızın ekstresin de bulunan toplam tutardan sadece asgari ödeme tutarını yapmanız bu faizi engellemez. Faturanızda bulunan toplam kredi kartı borcunuz ödenmez ise yatırılan asgari tutar düşülür ve geri kalana bu faiz işlenir.

Gecikme faizi ve akdi faiz yani diğer adıyla alış veriş faizinin en güncel hali en son elinize geçen kredi kartı hesap ekstrenizde bulunmaktadır.

Sadece asgari ödeme tutarı ödenirse gecikme faizi uygulanmaz ama akdi faiz toplam tutar ödenmediği sürece işlenecektir.

Bu yazımızda genel olarak  kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir, kredi kartı minimum ödeme tutarı nasıl hesaplanır, asgari ödeme tutarı ne anlama gelir gibi aklınıza takılan soruların cevabını vermeye çalıştık

Genel olarak konumuzu bitirmek gerekirse;

Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler Mi? Kredi kartınızdan sadece minimum ödeme tutarı gerçekleştirmek sizi gecikme faizinden koruyacaktır. Akdi faiz ise toplam borçtan  ödenen asgari ödeme tutarı düşülerek kalan toplam borç üzerinden hesaplanır. Bu kalan borca da akdi faiz işlenir.

Kredi kartınıza hiç bir şekilde faiz vermek istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey son ödeme tarihi geçmeden ekstrenizde bulunan toplam borcu ödemek olacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı Borçtan Düşer Mi?

Kredi kartı minimum ödeme tutarı için yapılan ödeme miktarı yukarıda da işlendiği gibi toplam borcunuzdan düşecektir. Kredi kartınızın borcu için yatırdığınız para her hangi bir şekilde ziyan olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir