EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? EFT Sorgulama Ne Anlama Gelir?


EFT Kısaltması Nedir?

Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinden oluşan farklı bankalar arası para transfer işlemidir. EFT günlük hayatımızda çok sık bir şekilde kullandığımız bir kelime haline gelmiştir. Günümüzde alış verişlerde, kira ödemlerinde, borç ödeme yapılan rutin bankacılık işlemidir.

EFT farklı bankalar arası yapılan para transferinde kullanılan bir para gönderme için kullanılan yazılım tabanlı bir mekanizmadır. Şunu da unutmamak gerekir bankalar arası para göndermek için çok fazla da  yöntem zaten yoktur.

Eft Sorgulama Numarası Nedir?

İşte bu para gönderme protokolünü kullanırken size bir numara verilir. Bu numara EFT yapan banklar arası işlem numarası olarak söylense yanlış olmaz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi banka eft işlemni yaptığınız anda size bir EFT numarası verecektir. Bu numara ile EFT işleminizi takip edebilirsiniz.

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Gönderilen eft sorgulama veya gelen eft sorgulama için maalesef bankalar müşterilerine zor yolu bırakıyor. Alınan veya gönderilen eft sorgulama için bankalar şuan için her hangi bir platformu müşterilerine sunmuyor. EFT sorgulama bundan dolayı çok vakit almaktadır.

Eft sorgulama kodu veya numarası ile hangi banka ile işlem yaptıysanız onu arayarak telefon bankacılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

EFT yaptığım para gönderdiğim kişinin hesabına geçti mi? bu durumda eft yaptığınız bankayı aradığınız takdirde sizin yaptığınız eft nin karşı hesaba geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz.

Bankaların bazıları bu yöntemin müşteriler için zor olduğunu ve telefon bankacılığını meşgul ettiğini gördüğünden dolayı EFT sorgulama işlemini mobil ve İnternet bankacılığı uygulamalarına eklemeye başladılar.

 

EFT Sorgulama Numarası Nereden Alınır?

Eft sorgulama numarası nasıl bulunur? Bankadan eft işlemini gerçekleştirdiniz peki EFT sorgulama numarası veya sorgulama kodunu nereden bulacaksınız. Bu işlem bankadan yaptığınız takdirde size bir adet hesabınızdan para çekildiğine dair bir dekont verilir. Bu dekontun üzerinde  SORGU NO diye bir alan bulunur. Burada yazan numara sizin EFT sorgu numaranızdır.

Eğer işleminizi İnternet bankacılığı üzerinden yaptıysanız hesap hareketleriniz de bulunan işlemin ayrıntılarına baktığınızda yine EFT sorgu numarasını göreceksiniz. Bazı bankalarda, İnternet bankacılığında  yapılan eftler emirler kısmında da bulunmaktadır.

İnternet Bankacılığı Üzerinden EFT Sorgulaması Yapılan Bankalar?

Yazımızın giriş kısmında bazı bankaların eft desteği sunduğundan bahsetmiştik. peki internetten eft sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceksiniz.  Bankaların web uygulamaları üzerinden veya mobil uygulamalarından girdiğiniz takdirde para transfer işlemlerine baka bilirsiniz. Tabi bu işlemi yapa bilmeniz için bankanızın EFT sorgulama imakanına müsade etmiş olması gerekir.

Telefon Bankacılığı İle EFT Sorgulaması Yapabileceğiniz Bankalar Hangileridir?

Ağaşıda bulunan bankalar intern bankacılığı kanalıyla EFT sorgulaması mümkün olmadığından telefon bankacılığı üzerinden EFT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bankaların tam listesi aşağıdadır.

  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • VakıfBank
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Finasbank
  • YapıKredi
  • İş Bankası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir