Tüketici veya İhtiyaç Kredisinin Vadesi Uzatılabilir Mi?


İhtiyaç Kredisi Geri Ödemelerini Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

İhtiyaç kredisi veya tüketici kredisinin  süreleri hakkında bilgi verdiğimiz ve detaylı olarak anlattığımız İhtiyaç Kredisine En Fazla Ne Kadar Vade Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çektiniz ve bunu ödemekte sıkıntı yaşıyorsunuz. Maksimum 36 ay vade süresi olduğunu belirttiğimiz ihtiyaç kredisi için ödemede sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken şey çok basittir.

36 aylık süre ihtiyaç kredisi için en uzun süre ve siz bu süre içerisinde ödeme de sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken şey kredinizi yapılandırma veya ertelemeli kredi olayına gireceksiniz. İhtiyaç kredisinde 36 aylık süreyi uzatmak için yasal bir hakkınız var. Tüketici veya ihtiyaç kredisinin en uzun vade süresi 36 ay ama ödeyemezsiniz ilk yapmanız gereken şey bankaya müracaat etmektir.

İhtiyaç Kredisinde Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Ne Demek?

Ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanırsanız banka size ödemenizi ne kadar süre terleyeceğinizi soruyor. Bankanın ertelemeli ihtiyaç kredisi kullananların ortalama olarak taksitleri 1 ay, 2 ay veya 3 ay gibi sürelerde ödemeleri ötelemekteler. Yani kredi ödeme sürenizi belirtilen süre kadar erteliyorlar.

Tüketici veya İhtiyaç Kredisini Yapılandırma İle Kredi Süresini Uzatma Nasıl Yapılır?

Daha önce tüketici veya ihtiyaç kredisi çektiniz ama ödemede zorluk çekiyorsanız ne yapmanız gerekiyor. Bu durumda banka size başka bir alternatif sunmakta. Ya taksitleri küçülteceksiniz veya bankanın sunmuş olduğu ek kredi imkanlarından faydalanacaksınız demektir.

Bu işlem için yapmanız gereken tek şey ihtiyaç kredisi veya tüketici kredisi çektiğiniz bankaya gidip durumu anlatıp görevli personel ile ek kredi veya tüketici / ihtiyaç kredisi taksit küçültme işlemine gitmeniz.  Banka personeli bu durumunuzu anlayışla karşılayıp size en iyi çözümü de sunmaya çalışacaklardır. Banka size ek krediyi sunacak veya çekmiş olduğunuz kredinin vadesini uzatmayı teklif edecektir.

Tabi bu işlemleri yapmadan önce çektiğiniz kredinin bir kısmını ödediğinizi düşünerek bu konu ele alınmıştır. Çünkü daha ilk taksitten banka ile bu işlemi yapmanız sizi sıkıntıya sokacaktır.

İhtiyaç kredisi çekerken gerçekten ihtiyacınızın olduğunu düşünerek çekiniz. Eğer imkanınız varsa kredi çekmeden önce borç alabileceğiniz arkadaşlarınız, çevreniz veya aile dostlarınızdan isteyiniz. Tekrardan ödeme sıkıntısına düşememek  için ve bu krediye de gerçekten ihtiyacınız varsa ödeme planlarınızı çok dikkatli yapınız. Çünkü banka faizi ile çekilen parayı ödeyememek sizi daha çok zor duruma sokacaktır.

Çektiğiniz krediyi kolay bir şekilde ödemeniz dileğiyle.

One Response

  1. mehmet şentürk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir