Sanal Kart Hakkında Herşey ve Sanal Kart Hizmeti Olan Bankalar


para ve para sanal kart

Bu yazımızda herkesin merak ettiği ama hakkında çok şey bilinmeyen sanal karttan bahsedeceğim. Peki Sanal Kart Nedir, ne için kullanılır, ne işe yarar gibi soruların ve en önemlisi güvenlik açısından bize nasıl bir fayda sağlayacak bunu araştıracağız. En sonunda Sanal Kart imkanı olan bankaların İsimlerini ve sanal kart ile ilgili adreslerini vereceğim.

  • Sanal Kart Nedir?

Sanal kart İnternet ortamında yapacağınız alış verişlerde kullanılan gerçekte var olmayan ve fiziksel kartınıza bağlı olarak çalışan bankalar tarafından güvenlik amacıyla kullandıkları bir kredi kartı uygulamasıdır. İnternet ortamında güvende hissetmeyen kredi kartı kullanıcıları için sanal kart çok önemli bir alış veriş aracıdır. Sanal kart bankalardan aldığınız asıl kredi kartı üzerinden çalışır. Limit olarak, kredi kart özellikleri olarak, kampanya olarak kredi kartınıza sunulan ve bunun gibi kredi kartına ait tüm özellikleri sanal kartta kullanabiliriz.

  • Sanal Kart Nerede Kullanılır?

Sanal kart fiziksel/asli olarak elinizde olan kredi kartının kullanıldığı internet ortamında fiziksel kart yani asli kart yerine kullanılır. İnternet ortamından bahsedilen konu, Onlina alış-verişlerde Asli kredi kartı kullanılması yerine sanal kart kullanılabilir. Ayrıca sanal kart; payball hesabı, mail order, key-in gibi uygulamalarda da kullanmada sıkıntı bulunmamaktadır.

Sanal kart kullanabilmek için müşterinin öncelikle kredi kartı aldığı bankada bir adet İnternet Bankacılığı hesabı olması ve bunu aktif olarak kullanıyor olması gerekir. İnternet Bankacılığı olan müşteri kredi kartının da olması durumunda anında kendisine sanal kart oluşturabilir. Sanal kart oluşturma süreci her hangi bir ÜCRETE tabi değildir ve çok kısa sürede oluşturulabilir. Müşterisi olduğunuz banka Asli kredi kart ücreti dışında sanal kart için her hangi ücret teklif edemez. Kısacası sanal kart ÜCRETSİZ dir.

  • Sanal Kartınız Nasıl Kullanacaksınız?

Sanal kart sadece alış veriş anında limit olması gereken bir kredi kartı türüdür. Bu karta atayacağınız limit mümkünse alış verişte satın alacağınız ürünün fiyatından en fazla 20 veya 30 tl fazla limit bulunması yeterli olacaktır. Sanal kart ilk oluşturulurken sıfır limitle oluşturulur. Sıfır limitle oluşturulan sanal kredi kartının limitini artırmak veya başlangıç limiti vermek için Müşteri olduğunuz Bankanın İnternet Bankacılığı aracılığıyla limitinizi artırmanız gerekmektedir. Sanal kartta artırılan limit fiziksel/asli kredi kartınızın limitinden kullanılmaktadır. Alışveriş işlemi bittikten sonra mümkünse sanal kartın limiti sıfırlanması sanal kartın kullanılmasındaki mantığa uygun olacaktır.

  • Sanal Kart Kullanımı Neden Daha Güvenli?

Sanal kart kredi kartından her zaman daha güvenlidir. Güvenli dememizin sebebi bir çok sebebi vardır. Öncelikle sanal kartlar sıfır limitle oluşturulur. Fiziksel/asli kredi kartı gibi çalınma, kaybolma gibi kontrolümüz dışında başkasının eline geçme ihtimali yoktur. Sanal Kart internet dünyasında alış veriş yapacağınız zaman limiti tarafanızdan kontrol edildiğinden başkası tarafından kredi kartımızın limiti kullanılmaz. Ayrıca limit sizin tarafınızdan kısıtlandığından limit aşımı gibi bir derdiniz olmayacaktır. Sanal Kartta artırdığınız limit kullanıldıktan sonra içinde kalan para o günün bitiminden sonra limiti sıfırlanarak asıl kredi kartın limitine eklenir. Tavsiye edilen uygulama sanal kartın limitinin her zaman sıfır tutulmasıdır. Sanal Kart, Fiziksel kredi kartı ile aynı özelliklere sahip olduğundan 3-D security deki özelliklerinin hepsi sanal kartta da geçerli olacaktır. Diğer sıkıntılı güvenlik olayı ise sahip olduğunuz Fiziksel/asli kredi kartını alış-veriş işlemlerinde kullandığınız taktirde bilgilerini internet dünyasına vermiş olacaksınız. Aklınıza şu soru gelebilir Sanal Kredi kartınında bilgilerini veriyoruz aynı şey değil. Hayır aynı şey değil çünkü sanal karttaki limiti biz belirlediğimiz için güvenlik önlemini ordan aldığımız gibi aynı zamanda sanal kartı istediğimiz zaman silebiliriz ve kullanımına son verebiliriz.

  • Sanal Kartın Diğer Faydaları Nelerdir?

Sanal kart aktif kredi kartınızın üzerinden kullandığınz için yıllık ücret olarak vermenizi gerektirecek bir durum yoktur. Tamamen ücretsizdir. Çünkü, varsa yıllık ücreti zaten aktif kredikartınız için banka tarafından alınmaktadır. Banka üye işyerlerinden Sanal Kart için ayrıca indirim yapan, fazladan bonus kazandıran yerlerden para/puan kazanabilirsiniz. Sanal kart fiziksel/asli kredi kartınız gibi Bonus ve Taksit imkanlarından faydalanabilirsiniz. Son olarak unutmadan Sanal Kartın hesap kesim tarihi mevcut kredi kartınızın hesap kesim tarihidir ve bunla ilgili her hangi bir işlem yapmaya gerek yoktur.

  • Sanal Kart Hangi Bankalarda Vardır?

Kredi kartı veren bütün bankalarda sanal kart mevcuttur. Yani kredi kartı veren bütün bankalar aynı zamanda size sanal kart kullanım imkanı vermektedir. Biz yine sizin için direk adres olması niteğiyle size bu bilgileri verelim.

Ve buraya ismini yazamadığımız diğer bütün bankalar. Güvenli alış-verişler dileriz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir