Öğrenciye Kefilsiz Kredi ve Kredi Kartı Veren En İyi Bankalar


Hemen herkes hayatının bir döneminde, özellikle öğrencilik yıllarında maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. İkametleri dışında bir üniversiteyi kazanan öğrenciler, belki de hayatlarında ilk kez ailelerinden ayrı kalarak kendi bütçelerini yapmak durumundadırlar. Bu nedenle de kimi zaman harçlıkları yeterli gelmemekte ve acil nakit ihtiyacı duymaktadırlar. Bu noktada imdatlarına kefilsiz kredi ve kredi kartı veren bankalar yetişmektedir. Bu yazımızda, öğrenciye u hizmetleri sunan bankalarla ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Bankalar öğrencilerden kefil talep ediyor mu?

Ailesinden ayrı yaşayan üniversite öğrencilerinin acil nakit ihtiyaçlarına cevap veren bankalar, onlar için bir can simidi olmaktadır. Bankaların öğrenciler için geliştirdiği kredi ve kredi kartları genellikle belirli limitler dahilinde olduğundan, öğrencilerden kefil isteme gereği duymamaktadırlar. Eğer sunulan limitlerin üzerinde bir talepte bulunulursa, işte o zaman bir kefil talebinde bulunabiliyorlar. Ancak bu şekilde yüksek limitlerde kredi ya da kredi kartı verilmektedir.

Öğrencilere kefilsiz kredi veren bankalar;

Bankaların genellikle büyük bir kısmı öğrencilere kefilsiz kredi vermektedir. Bunları sıralayacak olursak;

– Denizbank: Bankanın öğrencilere yönelik kredi kampanyası aylık %0,99 faiz oranlarından en fazla 2 bin TL tutarlıdır. Sağlanan bu kredinin geri ödeme süresi de 48 aya kadar çıkmaktadır.

– Ziraat Bankası: Eğitim ve diğer ihtiyaçları için öğrencilere 36 vadeli eğitim kredisi veya ihtiyaç kredisi vermektedir.

– İş Bankası: Öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanmasında özel kredi finansmanı sağlayarak taleplere cevap vermektedir.

– Garanti Bankası: Banka özel okul masrafları veya eğitim harcamalarının karşılanmasında aylık %1,32 faiz oranı ile kredi sağlamaktadır.

– Yapı Kredi: 48 ay vadeli 50 bin TL’ye kadar eğitim harcamalarına yönelik kredi olanağı sağlamaktadır.

– Halk Bankası: Öğrencilerin eğitim masrafları için 48 ay vadeli 10 bin TL’lik kredi imkanı sunmaktadır.

– Vakıfbank: Eğitim masraflarının karşılanmasında öğrenciler için 12 aya varan vadeyle 40 bin TL’ye kadar kredi fırsatları sunan bir bankamızdır.

– Odeabank: Bankanın öğrencilerin eğitim harcamalarına yönelik 20 bin TL’ye kadar 60 ay vadeyle kredi tahsisi yapılabilmektedir.

Kefilsiz kredi kartı veren bankalar;

Bankaların normal kredilere nazaran kredi kartlarında daha çok kampanyaları olduğunu görmek mümkündür. Bu kredi kartları çok yüksek limitlerde olmasa da, üniversite öğrencilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamasında çok önemli rol oynamaktadır. Buna göre;

– İş Bankası: Üniversite öğrencileri için geliştirdiği “İşte Üniversiteli” kartı için başvurularınızı UNİK ve T.C. kimlik numarasını yazarak 4402’ye kısa mesaj yollayarak gerçekleştirebilirsiniz.

– Akbank: Bankanın kredi kartı ürünlerinden biri olan Exi26 adındaki özel kredi kartını alarak, sizlere sunulan özel kampanyalardan ve taksitlendirme olanaklarından faydalanma imkanına sahipsiniz.

– Halk Bankası: Bu bankaya da üniversite öğrencilerine özel olarak hazırlanan kredi kartı olan Öğrenci Paraf Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

– Ziraat Bankası: Ülkemizin en köklü bankası olan Ziraat Bankası da üniversiteli gençlere özel kredi kartı vermektedir.

– Vakıfbank: Like Card adlı üniversitelilere özel kredi kartını bankanın hizmetleri arasında bulabilirsiniz.

– Yapı Kredi: Bankanın öğrenciler için verdiği kredi kartına başvuruda bulunmak için sadece kimlik belgesi ve öğrenci belgesi gerekiyor.

Kredi notu öğrenciler için de önemli;

İster öğrenci olsun ister olmasın, her banka kredi ve kredi kartı başvurularında herkesin kredi notunu değerlendirmeye almaktadır. Bundan dolayı başvurularda kredi notu dikkate alınmalı ve buna göre müracaatta bulunulmalıdır. Ayrıca başvuruda bulunulan kredi veya kredi kartlarının limitleri yüksek değil olabildiğince makul düzeylerde olmalıdır. Öğrencilik dönemlerinde kullanılacak olan yüksek tutarlı krediler ya da yüksek kredi kartı harcamaları, ilerleyen süreçte karşınıza bir sorun olarak çıkabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir