Kamu veya Devlet Bankası Olan Bankalar Hangileridir?


Kamu veya Devlet Bankası Olan Bankalar Hangileridir 2

Devlet Bankası Olan Kamu Bankaları

Bu yazımızda size günlük hayatta duyduğunuz ama özel kurumlara mı veya devlete mi ait olan bankalar hakkında bilgi vereceğim. Aklınıza takılan soruları cevaplamakla birlikte devlet bankası hangileridir, Türkiye’deki devlet bankaları, devletin bankası var mı, devletin en büyük bankası, yurt dışındaki devlet bankaları, en çok şubesi olan devlet bankası, en büyük devlet bankası, Türkiye exim bank kimin, Türkiye Kamu bankası kimin,  İlbank kimindir, ilbank ne iş yapar, halka açık kamu bankaları, Devlet Bankası Olan Bankalar, kamu malı olan bankalar hangileridir  gibi aklınıza takılan sorulara cevap vereceğiz.

Ülkelerin özel iştiraklerle kurduğu bankalar haricinde illa ki devletinde kendisine ait olan kendi içinde ekonomisini sürdürdüğü kamu kuruluşları olması gayet normaldir. Bu çerçevede Dünya’daki diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetin’de mülkiyeti devlete ait olan ve hatta bir kısmının halkın iştirakına sunulmuş bankalar mevcuttur. Halka açık olmayan bankalar illa ki günlük hayatımızda ne karşımıza çıkar nede işitsel ve görsel yayın organlarında bizden kredi alın, biz kredi veriyoruz gibi reklamlarını görebiliriz. Bunların en güzel örneği tabi ki İller Bankası’dır. Evet bir banka ama kimse daha bu güne kadar bir reklamını, bir kredi kartını veya kredisini diğer özelliğini görmemiştir.

Devlet iştirakli kamu kuruluşları dışında devletin olup ama halk tarafından aktif olarak kullanılan bankalarda mevcuttur. Bu bankalar tıpkı normal bankalar gibi çalışır ve genellik normal özel iştirakli kurumlar gibi işitsel ve görsel yayın organlarıyla kampanyalarından, kredi hizmetlerinden faydalanmanızı isterler. Sonuç olarak her ne kadar devletin bankasıda olsa kısmı olarak ticari kurum olarak görülebiliri haliyle kimse zarar eden bir kurum istemez.

Bizde bu gün günlük hayatta karşınıza çıkan bankalardan sadece ismini bildiğiniz, belkide önünden geçtiğinde hatırladığınız, fakat aktif rolleri çok büyük olan, hatta bazılarını yabancı sandığınız bankaları sizler için derledik ve araştırdık sizlerin bilgisine sunduk. İşte Devlet Bankası Olan Bankalar.


Ziraat Mobil, ziraat bankası android uygulaması, ziraat bankası mobil uygulaması

Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası Devletin Mi?

Tarih olarak Türkiye Cumhuriyetin’den daha eski olan ve hatta Türkiye’nin ilk bankasıdır. 1863 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu zamanında devletin finans ihtiyacını karşılamsıyla önemli görevler icra etmiştir. Kendi içinde Türkiye’de varlık gösteren bir çok bankayı bünyesine katmıştır. Bunlardan en çok bilineni Türkiye Emlak Bankasıdır. Ziraat bankasının amacı çiftçilere, tarım faaliyetlerinde bulunan kişilere hızlı ve uygun finans kaynağı sağlamasıdır. Ziraat Bankası, 1988 yılında ilk defa GAP bölgesinde tek başına kredi desteği vermeye başlamıştır. Ayrıca Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında en çok şubesi olan bankalardan bir tanesidir. Ziraat Bankası normal, özel şirket bankası gibi halka açık olup normal kredi, kredi kartı, finansman desteği gibi alanlarda faaliyette bulunmaktadır. Şuan Ankara Ulus bölgesinde tarihi bir binada genel merkezi olan Ziraat Bankası büyüyüen Türkiye’nin büyüyen bankasıdır.


halk bank mobil

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Devletin Mi?

Türkiye Halk Bankası A.Ş aslında bilinen adıyla HalkBank’dır. 1933 yılında şuan ki ismiyle kurulmamış olsada daha sonra günümüzdeki adını almıştır. 1933 yılında Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu çerçevesinde kurulmuştur. Bu bankanın kuruluş amacı küçük ve orta büyüklükteki esnaf ve sanayiciye kolay ve ucuz kredi vermek amacıyla kurulmuş bir devlet bankasıdır. HalkBank büyüklük olarak dünyanın 159 bankasıdır. Ama bu sayı Ziraat Bankası’nın yanında biraz pasif olduğu söylenenilir. Ayrıca HalkBank’da normal ticari faaliyetlerde bulunan, kredi, kredi kartı, finansman desteği gibi alanlarda ticari faaliyetlerde görev almaktadır.

Türkiye Halk Bankası ile ilgili daha detaylı olan “Halk Bank’ın Sahibi Kimdir ve Hakkında Her Şey” Adlı makaleyi  okumak için BURAYI TIKLAYINIZ.


VakıfBank Mobil Bankacılık,vakıfbank Cep Şifre, vakıfbank android Cep Şifre, vakıfbank Cep Şifre uygulaması

Türkiye Vakıflar Bankası Devletin Mi?

“Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı” desek galiba bunu bir çok kişi bilmez ama VakıfBank diyince bu ismi bilmeyen yoktur. VakıfBank başbakan Adnan MENDERES zamanında yani 11 Ocak 1954 yılında açılmasına müsade edilmiş bankamızdır. İlk kurulum sermaye miktarı 50.000.000 TL dir. Vakıfbank aktif büyüklük bakımından Türkiye’nin 7’nci büyük bankası olması ve devlet bankası olması açısından çok önemlidir. Vakıfbank’da, HalkBank gibi halka açılmış ve yine ticari bir kurum gibi kar artışı gösteren kredi veya kredi kartı veren bir banka durumundadır. VakıfBank gelişen durumlar neticesinde özelleştirmeye gidilse de yine büyük oranda payı devlete ait olan bir bankadır. Bu oran şu şekilde dağılmaktadır. VakıfBank Kasım 2005 tarihinde halka arz edilmiştir ve kalan sermayenin %43’ü Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdindeki mazbut vakıflara, %15,64’ü mülhak vakıflara, %16,10’u mensuplarının üyesi olduğu T. Vakıflar Bankası Emekli Sandığı’na ve kalanı ise diğer hakiki ve hükmi şahıslara aittir.

Türkiye Vakıflar Bankası ile ilgili daha detaylı olan “Türkiye Vakıflar Bankası Sahibi Kimdir? Vakıflar Bankası Hakkında Herşey” Adlı makaleyi  okumak için BURAYI TIKLAYINIZ.


İLBANK A.Ş Devletin Mi ve Ne İş Yapar

İLBANK A.Ş Devletin Mi ve Ne İş Yapar?

İLBANK her ilde olan aslında bir banka gibi çalışmasda statüsü gereği banka olan tüzel kişiliğie sahip bir bankadır. İl Bank genel olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait bir bankadır ve bir kamu kuruluşudur.

İl Bank Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde 11 Haziran 1933 tarihinde kurulmuştur. O tarihte ilk sermayesi 15 Milyon TL olarak kayıtlara geçmiştir. İl Bank’ın ilk ismi “Belediyeler Bankası” olarak adlandırılmıştır. İl Bank’ın ilk kurulış amacı zaten budur. Yani kuruluş amacındaki hedef belediyelere, il özel idarelerine ve köylerle ilgili yapılan çalışamalarda finans desteği sağlanması açısından kurulmuş bir bankadır. Daha sonra 1945 yılında adı değiştirilerek şuan ki mevcut adını yani “İL BANK” ismini almıştır. İl BANK yönetim kurulu başbakan tarafından atanılır.


Türk Eximbank Devletin Mi

Türk Eximbank Devletin Mi?

21 Ağustos 1924 yılında Bakanlar kurulu tarafından kurulmuş ve amacı ihracatın geliştirilmesi amacıyla kurulmuş ve bu amaç doğruşltussunda kredi veren bir kamu bankasıdır.
Bu banka devlet nezdinde çalışıp yurt dışında faaliyet alanlarını artırmak ile sorumludur. Bu bankanın esas hedefi ihractın geliştirilmesi, yurt dışına ihraç edilen ürünlerin, malların ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve çoğaltılmasıdır. Aynı zamanda yapılan ihracatın pay oranının artırılması ve yapılan ihracat girişimlerine destek olunması amacıyla kurulmuştur. Türk Exim Bank genel olarak yurt dışında faaliyet gösteren şirketlere, kurum ve kuruluşlara uluslar arası arenada destek olmaktır.


Türkiye Kalkınma Bankası Devletin Mi

Türkiye Kalkınma Bankası Devletin Mi?

1975 yılında kurulan Türkiye Kalkınma Bankası amacı kamu yatırımlarını desteklemektir. İlk ismi DESİYAP yani Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak kanun hükmünde kararname ile bakanlar kurulu kararı ile kurulmuştur. Bu banka kalkınma için ihtiyaç duyulan bazı finansman ihtiyaçlarını karşılamak, bu finansman ihtiyaçlarına kaynak bulmak ve ihtiyaç halinde genel olarak yurt dışındaki kurumlarla irtibata geçmektir.


Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

paravepara.com ekibi.

One Response

  1. basri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir