Dolar 3 Lirayı Geçer mi? Dolar Nereye Kadar Yükselir?


Dolar Ne Zaman 3 lira olacak? Dolar 3 Lirayı Geçer mi? Dolar Nereye Kadar Yükselir? Dolara Yatırım Yapılmalı mı? Neye yatırım yapılmalı

Dolar Ne Zaman 3 lira olacak? Dolar 3 Lirayı Geçer mi? Dolar Nereye Kadar Yükselir?

Gelişen ülke ekonomileri dış piyasadan gelen haberlerle etkilenmesi yatırımcının döviz yatırımını etkilemektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde dolar kuru yaklaşık 3 ay sonra 3 lirayı geçecek. Dünya genelinde yaşanan olayların domino etkisi yaratmasından dolayı bir yıl sonra  1 doların 3.15 TL civarında olması beklenmektedir.

Türkiye son günlerde yaşadığı olaylar piyasayı olumsuz etkilediyse de doların ateşi azda olsa bu hafta düştü ve piyasada kendisine ortalama 2.88 TL den alıcı buldu.

Doların yükselmesinde en çok rol oynayan olayların başında yaşanan Rusya krizi gelmektedir. Rusya ile yaşanan ve hala devam eden uçak krizinin doları daha ne kadar etkileyeceği merak konusudur.

Bu hafta kendisine ortalama 2.88 TL den alıcı bulan dolar FED (FEDERAL RESERVE BANK) ‘den gelen haberlerle tekrardan yükselmesi beklenmektedir. FED ‘in atacağı adımlarla birlikte dolar 3 lirayı geçmesi ve gelecek yıl 3.15 lira olması beklenmektedir.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinin önümüzdeki 12 ay içinde ABD’de başlaması beklenen faiz artışlarıyla değer kaybetmeye devam etmesi ancak kademeli faiz artışları sayesinde bu kayıpların geçmiş yıllara göre daha sınırlı kalması bekleniyor.

Reuters TL için yaptığı anket aslında TL nin değer kaybedeceği uyarısını çoktan veriyor. Reuters TL için 30’un üzerinde şirket-kurum’un katılımıyla bir anket gerçekleştirmiş ve çıkan sonuç TL için çok iyimser olmadığı açık. Bu yıl dolar karşısında yüzde 20 gibi bir değer kaybeden TL önümüzdeki 12 ayda yüzde 9 daha değer kaybederek 3.15 TL seviyesine çıkması beklendiği Reuters tarafından belirtilmiştir.

Fakat aylık yapılan anketlere katılan stratejistler, yaklaşık dört yıldır devam eden ve gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısında değer kaybı sürecinin önümüzdeki yıl yerini daha sakin bir seyre bırakmasını beklemektedirler.

Hatta bazı para birimlerinin istikrara kavuşmasını öngörüyorlar.

Bu gelişmeler neticesinde anketler önümüzdeki bir ay içinde dolar/TL kurunun değişeceğini açık olarak gösteriyor. Anketler dolar/TL bandının bir ay içerisinde 1 doların 2.95 TL olmasını bekliyor.

Yine yapılan anketler doların gelecek 3 ay içerisinde 1 doların 3,03 TL ve 6 ayda ise 1 doların 3.0950 ′ye yükselmesi bekleniyor.

Yapılan bu anketler belli şartlar çerçevesinde yapılan tahminlerdir. Bu tahminlerin her zaman doğru çıkacağı kesin olarak bilinmese de yatırımcıya bir yol göstermesi açısından karanlık bir yoldaki sokak lambaları gibidir. İleri ki günlerde Merkez Bankasının atacağı adımlar, Dünya ekonomisinde yaşanan olaylar doları nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz.

paravepara.com ekibi bol kazançlı günler diler.

Kaynak:

  • http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/dolar-ne-zaman-3-lira-olacak-2-1000166/
  • http://www.bigpara.com/doviz/haber/dolar-3-15-tlye-yukselir_ID1428269/

3 Comments

  1. hüseyin
    • yazar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir