Elimdeki Para Sahte Mi? Para Gerçek Mi? Sahte Para Nasıl Anlaşılır?


Paranın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Elimdeki Para Sahte Mi? Para Gerçek Mi? Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Günümüzde güvenin olmadığı ortamlarda maalesef bu tüp sorular aklınıza gelmesi gayet normal. Gelir düzeyinin düştüğü ve bir çok kişinin de normal yollardan para kazanmadığını düşünürsek bazı istenmeyen durumlarla karşılaşmak gayet normal bir hal alıyor. Bu  durumlardan bir tanesi de kalpazanlar.

Sahte para nasıl anlaşılır kısmına geçmeden önce sahte para ile ilgili bir kaç tanımı vermede fayda olacağını düşünüyorum. Sahte parayı kim basar, sahde para kimler tarafından servis edilir, sahte paralar neden birebir aynısı yapılmaz, sahte paralar neden aynı para gibi üretilmez gibi soruların cevabını yazımızda belirtmemiz gerekmektedir. Tabi konumuz içerisinde sahte para nasıl yapılıyor diye bir konu başlığımız yoktur ama sahte para ne yapılıyor diye bir başlık açarak orada anlatmaya çalıştık.

Kalpazan tanımını yaptıktan sonra konumuza devam etmekte fayda vardır.

Kalpazan Nedir?

Kalpazan kelimesi çok fazla duymanıza rağmen tam anlamını bilmiyor olabilirsiniz. Türk Dil Kurumu Kalpazan için iki tane anlaş çıkarmıştır. Bu kelime anlamı aslında tamda konumuza uygun olarak ve Türk Dil kurumu da tam konuyu açıklamıştır. Kalpazan kelimesinin anlamı;

  1. Sahte para basan veya piyasaya süren kimse
  2. Yalan ve hile ile iş gören kimse

anlamına gelen iki anlamı vardır.

Kalpazan sahte para basma yöntemiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dışında kendi imkanlarıyla para basa kimsedir.  Sahte para yapımı devlet kontrolü dışın da bu şekilde basıldığından kullanılması suçtur. Bu konunun suç olmasından dolayı sahte para cezası kanunda ağı bir şekilde belirtilmiştir.

Kalpazanlar bu bastıkları bu parayı bir kaç sahte para bozdurma teknikleri ile piyasaya sürmektedirler.

Sahte Para Anlama Nasıl Olur?

Sahta parayı  tespit etmek yeri gelince çok zor bir hal almaktadır. Çünkü para denilen şey insanlar tarafından yapılan bir şey bunu haliyle merkez bankası yapa biliyorsa biz neden yapmayalım diye ortaya çıkacak bir çok insan vardır. Sahte para basanlar bu mantıkla yola çıktıklarından işin aslı çok tehlikeli bir yol seçtiklerinden haberleri yoktur.

Sahte para bulundurmak bile suç olduğu bir yerde  bunu fiilen yapmak kesinlikle ayrı bir suçtur. Sahte para çetesi  olarak bilinen ekipler ki bu işi yapanlar genellikle birden fazla olduklarını düşünürseniz ekip olarak çalıştıkları ortaya çıkmaktadır.

sahte para tck yönetmeliğini okuyan bir kişi aslında ne kadar kötü bir şey yaptığının kendisi de farkına varacaktır. Sahte para basmak, sahte para kullanmak, sahte parayı piyasaya sürmek ve benzeri davranışlar kesinlikle suçtur. Zaten bu işi yapan insanların sonunu haberlerden sahte para operasyonu haberlerinde duyuyoruz.

Sahte Para Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Sahte para anla neredeyse imkansız gibi görüne bilir ama birazcık dikkatli bakıldığında ya ebatlarından dolayı, ya da başka bir özelliğinden dolayı bu ayrımı kolaylıkla yapa bilirsiniz.  Şimdi size sahte parayı anlamak için belli cihazlar ve yöntemlerden bahsedelim. Genellikle adı sahte para okuma makinesi olarak bilinen cihazlar piyasada mevcut olsa da küçük yöntemlerde mevcuttur.

  • Sahte Para Kalemi

Bu yöntem piyasa da bilinen yöntemlerin başında gelmektedir.  Sahte para kontrol kalemi sayesinden gerçekliğinden şüphe ettiğiniz paraya bir çizik atıyorsunuz ve bu renk mor bir renk olduğundan eğer paranız gerçekse bu kalem renk bırakmadan uçup gidiyor ve parada bir şey kalmıyor eğer sahte ise para da renk kalıyor. Sahte para anlama kalemi sizi kandırılmaktan kurtaracak bir kalemdir.

  • Sahte Para Detektörü

En sağlam bilinen yöntemlerinden bir tanesidir sahte para dedektörü. Sahte para cihazı sayesinden elinize aldığınız parayı mor ışığa tutarsınız içerisinde görmeniz gereken Merkez Bankası amblemi veya Türkiye Cumhuriyeti TC işaretlerine dikkatli bir şekilde bakarsınız ve mor ışık sayesinde parayı tespit edersiniz. Sahte para gösteren cihaz olarak da bilinen bu cihazın en iyisini almanız tavsiye edilir.

  • Sahte Para Ayırt Etme Makinesi

Sahte para ayırt etme makinesi genel olarak tek alınmasından ziyade günümüzde teknolojik gelişmelerle para sayma makinalarının içinde yerleşik olarak gelmektedir. Son teknoloji alınan bir para sayma makinesi bu işinizi görecektir. Sahte para tanıma makinası sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Ayrıca bu makinalar sahte para ayıran para sayma makinası özelliği de taşımaktadırlar.

Sahte Para Elime Geçti Ne Yapmalıyım

Eğer elinize sahte para geçtiyse bunu aldığınız kişiyi biliyorsanız hemen gidip bunu ona söylemenizde fayda vardır. Çünkü bunu size veren kişide bundan haberi olmaya bilir. Ayrıca şu da bir gerçek kandırılmış olma olasılığınızı göz önünde bulundurursak en yakın karakola gidip suç duyurusunda bulunmanızda bir yöntemdir. Yüklü miktarda para alış verişlerinizi bankada yapmanızda fayda vardır. Şu kesinlikle doğrudur sahte para geçersizdir. Eğer elinizde sahte para varsa o para geçersizdir.

Sahte Para Cihazsız Anlama Nasıl Olur?

Elinize geçen para sahte mi bunu nerede bileceksiniz. Elinizde cihaz yok ve fazlada tecrübeniz yoksa yöntem çok basit. Evet kimse para uzmanı değil ve sonuç olarak para ile ne kadar çok karşılaştığımız belli. Şimdi size elinizde hiç birşey olmadan sahte para nasıl anlaşılır onu anlatmaya çalışalım

  • Sahte parayı kağıdından anlamak nasıl olur?

Sahte paralar genelde bildiğimiz kağıda basılır fakat gerçek para öyle değildir. Gerçek para pamuktan oluşmuş lif yapılı bir kağıda basılır. Bundan dolayı gerçek para ile sahte parayı kağıdından anlaya bilirsiniz.

  • Sahte Parayı renginden anlamak nasıl olur?

Sahte parada renk geçişleri biraz soluktur. Renk geçişlerine dikkat ederseniz para soluk bir renk türüne sahiptir. Birde sahte para kullanılmış eski bir para ise bu daha bellidir. Özellikle renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerçek para renkleri göz alır, sahte para renkleri biraz sönük kalır.

  • Sahte Üzerindeki kabartmadan anlama

Sahte para üzerinde bir çok kabartma ya basılmıyor yada basılması mümkün olmadığından basılamıyor. Gerçek parada olan kabartmalar özellikle da para da bulunan rakamların üzerinde bulunan yerlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sahte Üzerindeki Portrelere dikkat etmek gerek

Pamuk lifleri yani pamuklu kağıda basılan  gerçek para sahte paraya göre daha parlak resimlere ve figürlere sahiptir. Bu yüzden sahte para üzerindeki resimler daha sönüktür.

  • Gerçek Para Ultraviyole  Işınları Sayesinde Anlama

Sahte parada da günümüzde en çok bilinen yöntem parayı ışığa tutmak ve içindeki Atatürk resmine bakmak olacaktır.

Piyasada Basılan Sahte Paralar Hangileridir?

Böyle bir tanım yapmak çok zordur piyasada her türlü paranın sahtesi mevcuttur. Bunun sebebi kalpazanların para basarken en küçük miktardan en büyük miktara kadar bu işlemi yapa bildiklerinden dolayıdır. Sahte dolar, sahte euro, sahte türk lirası piyasada hepsinden olabilir.

Ele Geçirilen Sahte Paralar Ne Yapılıyor?

Devlet tarafından ele geçirilen paralar bir şekilde imha edilmektedir. Düzenlenen operasyonlarla ele geçirilen sahte paralar imha edilmektedir.

Lütfen para alış verişlerimize dikkat edelim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir