Yapı Kredi Bankası Sahibi Kimdir? Yapı Kredi Bankası Hakkında Her şey


yapı kredi bankası kimin, yapı kredi bankası hakkında herşey, yapı kredi bankası tarihi

Yapı Kredi Bankası Kimin? Yapı Kredi Bankası Sahibi Kimdir? Yapı Kredi Bankası Hakkında Her şey 

Günlük hayatta , reklamlarda, televizyonlarda, görüntülü ve sesli iletişim araçlarında her zaman duyduğumuz bir banka ismi Yapı Kredi Bankası. Yapı Kredi Bankasının finansal özelliklerini çok duyduk ama genel  özelliklerinden çok bahseden olmamıştır. Genel kültür kapsamında bu yazımızda Yapı Kredi Bankasının genel özelliklerinden bahsedelim. Bu yazımızda  Yapı Kredi Bankasının Sahibi Kimdir, Yapı Kredi Bankası Kimin, Yapı Kredi Bankası Ortakları, Yapı Kredi Bankasını kim kurdu, Yapı Kredi Bankası iletişim bilgileri, Yapı Kredi Bankası telefon numarası,Yapı Kredi Bankası Müşteri Hizmetleri, Yapı Kredi Bankası web adresiYapı Kredi Bankası swift kodu, Yapı Kredi Bankası EFT kodu nedir, Yapı Kredi Bankası çalışma saatleri, Yapı Kredi Bankası İşlem Kodu nedir, Yapı Kredi Bankası Müşteri Hizmetleri, Yapı Kredi Bankası Çalışma saatleri, Yapı Kredi Bankası Ne zaman kuruldu, Yapı Kredi Bankası sloganı nedir, Yapı Kredi Bankası ATM sayısı, Yapı Kredi Bankası şube sayısı, Yapı Kredi Bankası personel sayısı gibi genel bilgilere ulaşacaksınız.

yapı kredi tarihi, yapı kredi bankası tarihçe

Yapı Kredi Bankası Kuruluş Hikayesi

Yapı Kredi tam adını söylemek gerekirse Yapı Kredi Bankası Anonim Şirketi. Adın da anlaşılacağı gibi kuruluş amacı insanların daha uygun şartlar altında konut sahibi olmaları için kurulmuş bir bankadır. Kurucusu 9. Dönem Manisa Milletvekili olan ve aynı zamanda ekonomi komisyon başkanlığı yapmış olan Kazım TAŞKENT‘tir. Kazım TAŞKENT Yapı Kredi Bankasını 1944 yılında kurmuştur. Yapı Kredi Bankası, Türkiye Cumhuriyetinin ilk özel bankası olma özelliğiyle diğer bankalardan ayrılmaktadır. İlk banka olma özelliğiyle birlikte Yapı Kredi Bankası Türkiye Cumhuriyetinin en köklü bankalarından birisidir. En köklü bankaların arasında olması bir yana Türkiye’nin en büyük 4’ncü özel bankasıdır. Çalışma hayatında hep kaliteyi ön planda tutan Yapı Kredi Bankası bu özelliğini hala korumaktadır ve müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir. Yapı Kredi Bankası bunu sloganlarında da belirtiyor “Burası Yapı Kredi Fark Burada”, “Hizmette Sınır Yoktur”, “Sınırsız Ülkeye Sınırsız Hizmet”, “Az laf, çok iş” gibi sloganlar. Bu sloganlar nasıl bir banka ile çalıştığımız hakkında bilgi veriyor.

Yapı Kredi Bankası 2006 yılında KOÇ BANK A.Ş. ile birleşerek şuanda ki yapısını oluşturmuş ve günümüzdeki şeklini almıştır.

Yapı Kredi Bankası Çukurova Holdinge ait bir bankaydı. Çukurova Holding’in içinde bulunduğu kötü durumlar ve varolan borçlarından dolayı Yapı Kredi Bankasına Devlet tarafından el konulmuştur. Koç Holding bünyesinde olan ve Türkiye’nin ilk holdingi olma özelliğini taşıyan KOÇ Holding, Yapı Kredi Bankasını 2006 yılında sahibi olduğu KOÇ Finansal Hizmetler bünyesine katmıştır.

yapı kredi bankası yurt dışı şubeleri

Yapı Kredi Bankası faaliyette bulunduğu alanlar Nelerdir?

Yapı Kredi Bankası faaliyette bulunduğu alanlar çok fazladır. Perakende Bankacılıktan tutun, finansal kiralamaya kadar bir çok alanda faaliyet göstermektedir. Bu faaliyet alanlarını sayacak olursak; Perakende Bankacılık, Özel Bankacılık, yatırım bankacılığı, kurumsal ve ticari banakcılık, varlık yönetimi, portföy yönetimi, finansal kiralama ve buna benzer bir çok alanda Yapı Kredi Bankası A.Ş. hizmet vermektedir.

Yapı Kredi Bankası Sigorta Şirketi ve Yurt Dışı Ortakları?

Yapı Kredi Bankası sigorta alanında da “Allianz Yaşam ve Emeklilik” iştirakı ile hizmet vermektedir. Yapı Kredi Bankası sadece yurt içi değil aynı zamanda yurt dışı kaynaklı da ortakları mevcuttur. Bunlar Hollanda, Rusya ve Azerbaycan’dır.

yapı kredi bankası ana bina, yapı kredi merkez şube, yönetim merkezi

Yapı Kredi Bankası Aktif Büyüklüğü, Personel, ATM, Şube, Aktif  Müşteri  Sayısı Ne Kadar?

Yapı Kredi Bankası 223,8 milyar TL aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 4. büyük bankası ve toplamda 10,9 milyon müşterisi vardır.
Yapı Kredi Bankası 10,9 milyon müşteriye toplamda 4000 den fazla ATM, 1.013 şube sayısı ve 19 binden fazla personeliyle aktif hizmet vermektedir. Bunun yanında müşterilerine telefon bankacılığı ve internet bankacılığından da hizmet vermektedir.

yapı kredi bankası kimin, yapı kredi bankası hakkında herşey, yapı kredi bankası tarihi,yapı kredi personel

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Hangisidir?

Yapı Kredi Bankası 2015 yılının Haziran ayında yaratmış olduğu kredi kartı markası WORLD kart ile şuan pazar lideridir. Yani Yapı Kredi Bankası WORLD kredi kartı kullanımı TÜrkiyede en fazladır.

Hala KOÇ Finansal şirketler bünyesinde bulunan Yapı Kredi Bankasının %81,2 lik kısmı KOÇ Grubu ve UniCredit şirketlerine aittir. Bu şirketler Yapı Kredi Bankasına yüzde 50 50 sahiptirler. Geri kalan %18,8 lik kısım halka arz edilmiştir.

yapı kredi bankası world kart

Yapı kredi çalışma Saatleri

sabah 08:00 – 12:00
öğle tatili 12:00 – 13:00
Öğleden Sonra 13:00 – 17:00

Yapı Kredi Bankası İletişim/Telefon bilgileri

444 0 444 / 0850 222 0 444

Yapı Kredi Bankası Web Sayfası

https://www.yapikredi.com.tr

Yapı Kredi Bankası EFT Kodu Nedir

0067

Yapı Kredi SWIFT Kodu Nedir

YAPITRISFEX

Yapı Kredi Bankası İşlem kodu

YKBNK

3 Comments

  1. İsmail akdere
  2. Ümit
  3. Ömür esen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir